was successfully added to your cart.

Czy wiesz że ?

Morwa biała nie tylko na cukrzycę

By 31 marca 2017 No Comments

Roślina ta pochodzi z Indii, Chin, Japonii oraz Tajlandii. Już w starożytności mówiono o jej zdrowotnych właściwościach.  Dziś coraz więcej badań potwierdza wpływ morwy białej na zdrowie, stąd wzrastające zainteresowanie tą rośliną. Najczęściej wykorzystywaną częścią rośliny są liście. Są one bogactwem różnorodnych związków biologicznie czynnych w tym:

 

  • witamin: C, B1, B2, B6, D, E, kwas foliowy, witamina PP,
  • β- karotenu, ksantofili,
  • białka, bogatego w aminokwasy egzogenne: metionina, treonina, lizyna, histydyna czy leucyna,
  • składników mineralnych: żelazo, cynk, wapń oraz fosfor,
  • związków polifenolowych: flawonoidy, kumaryny i  fenolokwasy
  • alkaloidów: związek DNJ (działa przeciwdiabetycznie)

Moc działania morwy białej

 

Przeprowadzone badania donoszą, że napary z liści morwy białej mogą przyczynić się do zapobiegania chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie.

 

Właściwości antydiabetyczne

 

Właściwości te zawdzięcza się związkowi DNJ oraz jego pochodnych występującego w morwie białej. Spożycie naparu z liści morwy białej z 75g sacharozy powoduje obniżenie glikemii poposiłkowej u osób zdrowych oraz diabetyków po 120 minutach. Doustne przyjmowanie ekstraktów bądź naparów z liści morwy białej mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby chorujące na cukrzycę.

 

Właściwości przeciwdziałające otyłości

 

Przeprowadzone badania na szczurach z otyłością, potwierdzają, że spożywanie ekstraktów z morwy białej przyczynia się do zapobiegania akumulacji tłuszczu oraz wzrostu masy ciała.

 

Właściwości przeciwmiażdżycowe

 

Spożywanie morwy białej przyczynia się do obniżenia frakcji „LDL” (złego) cholesterolu, a tym samym przeciwdziała rozwojowi miażdżycy.

Właściwości przeciwutleniające

 

Przeciwutleniacze obecne w liściach morwy białej takie jak:  kwasy fenolowe czy flawonole są odpowiedzialne za usuwanie z organizmu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstanie stresu oksydacyjnego. Uważa się, że stres oksydacyjny sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych.

 

Właściwości antybakteryjne

 

Liczne badania potwierdzają, że liście morwy białej działają na bakterie takie jak: salmonella czy gronkowiec złocisty.

Jak przygotować napar z morwy białej?

 

1 łyżeczkę suszu morwy białej zalać wrzącą wodą, około 150 ml. Należy parzyć pod przykryciem przez 5-10 min. Zaleca się picie naparu 2x dziennie przed posiłkiem.

Przeciwskazania

 

Nie zaleca się stosowania morwy białej w okresie ciąży i laktacji.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Morwa biała to roślina, która jest przeznaczona dla każdego przeciętnego konsumenta. Z uwagi na jej bogate właściwości może być z powodzeniem stosowana przed diabetyków, ponieważ obniża poziom glukozy we krwi.  Jej dostępność na sklepowych półkach jest coraz większa w wyniku wzrostu zainteresowania żywnością funkcjonalną, której spożycie wpływa korzystnie na organizm. Morwa należy do tego rodzaju żywności, dlatego jej obecność w naszej diecie  może przynieść szereg korzyści.

Leave a Reply